نکات ضروری در پروار بندی بره ها

کنسانتره استارتر بره پروار
تیر ۱۱, ۱۳۹۶
نکات مهم در پرورش گاو شیری
تیر ۱۱, ۱۳۹۶

 

۱ – دام باید از مراکز معتبر تهیه شود .

۲ – هر چه قدر که سن بره بعد از شیر گیری بره ها پایین تر باشد و با وزن کم تر پروار شود بره سرعت بیشتری خواهد داشت و طول دوره ی پروار کوتاه تر و اقتصادی تر خواهد بود .

۳ – قبل از هر گونه اقدام به منظور پروار بندی باید سلامت دام مورد تایید قرار گیرد .

۴ – جهت پروار بندی لازم است قرص یا شربت ضد انگل برای پاک سازی انگل های درونی دام به مدت یک هفته تجویز شود . و بهتر است واکسن آنتروتوکسمی

۵ – محوطه ی گوسفند داری ضدعفونی شود .

۶ – آب مصرفی دام قبلا نمونه برداری شده و به آزمایشگاه معتبر ارسال شود تا املاح آن مشخص شود . و آب مصرفی به صورت آزاد مخصوصا در فصول گرم سال در دسترس دام باشد .

۷ – خوراک مورد نیاز تا آخر دوره ی پروار بندی باید پیش بینی و قبل از آن با یک متخصص تغذیه هماهنگی های لازم صورت پذیرد .

۸ – برای پرورش بره باید کارگر ماهر و ورزیده و آموزش دیده در نظر گرفته شود .

۹ – واکسن های مورد نیاز دام باید قبل از تهیه و توسط دام پزشک تزریق شود .

۱۰ – با توجه به این که تغذیه ی دام ۶۰ الی ۷۰ درصد هزینه را شامل می شود در خرید اقلام غذایی بهترین و ارزان ترین باید انتخاب شود .

۱۱ – علوفه و کنسانتره به همراه مکمل های معدنی و ویتامین ها به همراه نمک و سایر مکمل ها در بالانس نمودن جیره در دست رس باشد .

۱۲ – در پرورش بره پرواری نسبت ۴۰ درصد علوفه و ۶۰ درصد کنسانتره در خوراک بره ها توصیه می شود .

۱۳ – عمده غذا های گاو و گوسفند به دو دسته ی علوفه و کنسانتره تقسیم می شود . در قسمت علوفه ( یونجه – کاه – سیلاژ ذرت ) و در بخش کنسانتره ( کنسانتره کارخانجات خوراک دام معتبر )

۱۴ – تهیه ی جیره بر اساس وزن زنده و تولیدات دام می باشد . میزان احتیاج روزانه دام ها به طور متوسط ۵/۲ الی ۳ درصد وزن دام توصیه می شود .

۱۵ – نحوه ی خوراک دادن به دام ها خوراک باید با وعده های مشخصی به دام داده شود . اصل کلی این است که تعداد وعده های غذایی هر چه قدر بیشتر باشد از لحاظ مدیریتی بهتر است . به طور کلی حداقل سه وعده در روز توصیه می شود .

تغذیه در دوران شیر دهی میش ها

میش هایی که در هفته های آخر آبستنی به خوبی تغذیه و مراقبت شده باشند ، پس از زایمان از شرایط بدنی خوبی برخوردار خواهند بود و مقدار زیادی شیر تولید خواهند کرد . ماکزیمم تولید شسر در میش ها در حدود دو هفته پس از زایمان است . جهت ادامه ی تولید شیر زیاد ، میش ها باید تغذیه ی کافی داشته باشند تا علاوه بر تامین نیاز غذایی برای نگه داری میش ، نیاز غذایی برای تولید شیر را هم فراهم کند .

افزایش کنسانتره جیره سبب تحریک میش برای تولید شیر زیاد خواهد شد ، باید مطمئن بود که حیوان به آب سالم و تمیز به مقدار کافی دست رسی داشته باشد .

میش هایی که به بره های دو قلو شیر می دهند ، در مقایسه با میش هایی که تک بره شیر می دهند ؛ به کنسانتره ی بیشتری نیاز دارند . به نظر می رسد میش هایی که دو قلوزاییده اند ، می توانند بیشتر از میش هایی که تک بره زاییده اند ، شیر تولید کنند ، این امر ممکن است بدین علت باشد که بره های دو قلو در هر موقع شیر خوردن پستان را خالی می کنند و این کار سبب تحریک بیشتر پستان و تولید بیشتر شیر می شود .

میش های نژاد سنگین در مقایسه با نژاد های سبک به غذای بیشتری نیاز دارند . اگر کیفیت علوفه ای که مورد استفاده قرار می گیرد پایین باشد ، باید به مقدار کنسانتره ی جیره افزوده شود . در این قبیل موارد جهت تغذیه ی بهتر گله و بازدهی خوب مکمل های پروتئینی و معدنی مورد نیاز خواهند بود و تا حدود یک هفته قبل از شیر گیری بره ها مقدار آب و غذای میش ها را کاهش دهید . این کاهش آب و غذای میش سبب کاهش تولید شیر حیوان می شود و بره اجبارا کنسانتره ی بیشتری مصرف می کند و در نتیجه موقع از شیر گیری ، بره کم تر دچار مشکل می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *